poniedziałek, 28 marca 2016

Europa - Węgry - Puszta

Show jakiego świat nie widział, a już na pewno jakiego nie widziały moje oczy! Niesamowite chwile w węgierskiej, spalonej słońcem Puszcie. Nie mylić z puszczą...

Puszta to węgierski region nazywany "ostatnim stepem w Europie". Ogólnie rzecz ujmując są to - na moje oko - ogromne łąki. Puszta znana jest ze swoich pokazów konnych. Niesamowity jest tam nie tylko sposób ujeżdżania koni - na stojąco, ale też całkowite panowanie nad zwierzętami. 


Do której Puszty

Puszta nie jest określeniem jednoznacznym na Węgrzech. Najbardziej popularnym miejsce określanym tą nazwą jest Park Narodowy Hortobagy we wschodniej części kraju (stąd pochodzą też przepyszne naleśniki o tej nazwie). My jednak w drodze na południe do miasta Baja (na najlepszą zupę rybną) zajechałyśmy do Parku Narodowego Kiskunság, a dokładnie do miejscowości Bugac. Odbywają się tam pokazy ujeżdżania koni w stylu węgierskimPokazy ujeżdżania koni

Zdecydowanie warto "zahaczyć" o to miejsce w czasie podróży po Węgrzech. Węgierskie konie były bardzo zadbane, lśniące i pomimo, że upał był niemiłosierny - prawie 40 stopni w cieniu - zdawały się wszystkie elementy pokazu wykonywać bez większego wysiłku. Chwilami wydawało mi się, że od nas stanie w tym pełnym słońcu wymaga więcej starań niż leżenie koni na rozkaz ich właścicieli.
Nie wiem, jak wygląda sprawa z turystami w rejonie Hortobagy, ale tutaj w Bugac warto było się zatrzymać. Było niemal pusto, choć to środek sezonu - sierpień. Może dlatego, że przez ogromny upał niedługo człowiek jest w stanie wytrzymać.


Poza cywilizacją

W przewodnikach jest kilka miejsc w Bugac, gdzie odbywają się takie pokazy. Kiedyś były, bo nawet nadal są znaki. Kiedy jednak dojedzie się na miejsce, okazuje się, że to opuszczone popadające w ruinę stajnie i od dawna porośnięte trawą wybiegi. Kryzys czuć tutaj w powietrzu. Pokazy obejrzeć już można tylko na terenie parku. Z jednej strony to smutne znaleźć się w miejscu zapomnianym przez ludzi, bo otacza nas jednak wielka pustka. Z drugiej jednak ta wielka nizina emanuje takim spokojem, że można na chwilę się zapomnieć, wyciszyć i uspokoić.


Konno czy pieszo

Bilety, pomimo kryzysu, niestety nie mają przystępnych cen. Z czegoś konie trzeba utrzymać, choć nadal mam wrażenie, że skoro jest to park państwowy, to... W każdym razie trzeba zapłacić ponad 20 złotych za osobę i to pod warunkiem, że do stajni powędruje się pieszo. Za przejazd bryczką pobierają dwa razy taką opłatę.


Przyznam, że byłyśmy jedynymi osobami, które pożałowały dwukrotnej sumy i postanowiłyśmy, że skoro mamy jeszcze ponad półtorej godziny, to możemy spokojnie się przejść. Nie jest daleko, pamiętać warto o wodzie do picia i wygodnych butach. Kilkanaście minut później minęła nas napakowana ludźmi bryczka i wtedy wiedziałam już, że dobrze jednak wybrałyśmy. W spokoju zrobiłyśmy sobie kolejne przystanki w szałasach pasterzy i muzeum, aby dotrzeć na miejsce pokazu, jeszcze przed popędzana batem grupą turystów.Csarda

Csarda to węgierska karczma, tutaj także taka jest. Tuż przy wejściu do parku. Nie wiem niestety jakie jedzenie serwuje, bo po ponad 2 godzinach w słońcu nie miałyśmy nawet ochoty siedzieć w pustym pachnącym ciężkim gulaszem miejscu.

Informacje praktyczne

Kiedy: Pokazy odbywają się codziennie w południe  12.15 - od maja do września. Przyjechać trzeba przynajmniej godzinę wcześniej, aby dotrzeć konno lub pieszo na miejsce.  To około 1,5 km od wejścia do parku.
Za ile: 1900 forintów (ok. 25 złotych) bez przejazdu bryczką. Bilet z przejazdem bryczką ponad dwa razy droższy.
Jak dojechać: strona Parku Narodowego: http://bugacpuszta.hu/#
Co robić: można zarówno pooglądać konie, jak i zorganizować sobie przejażdżkę po stepach - bardzo chciałam, ale niestety w taki upał to byłoby samobójstwo dla siebie i konia.


11 komentarze:

 1. Fantastyczna wyprawa. A te konie są piękne! Pozdrawiam! :)+

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne zdjecia :) poza tym też konie mi się mega podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję. Konie zachwycające i właściciele tez!

  OdpowiedzUsuń
 4. Miejsce wygląda na kompletnie odcięte od cywilizacji ale fajnie poznać inne kultury i obyczaje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam konie, a Ci Panowie naprawdę panują nad nimi w 100%. Szacunek

  OdpowiedzUsuń
 6. Super! Zdjęcia są naprawdę ekstra. Zastanawiam się nad wyjazdem w tamte rejony :) Na pewno odwiedzę Bugac!

  OdpowiedzUsuń
 7. ahh to były czasy, a to miejsce jest po prostu świetne pozdrawiam ekipę.


  Rezerwacja noclegów

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdjęcia zapierają dech w piersiach :) Wszyscy zazdrościmy przygody.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne konie, mega zadbane. Bardzo fajne miejsce do odwiedzenia, dodaję do swojej listy na najbliższe wyprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja bym chętnie tam wróciła :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Konie przepiękne, ale mają tam masę roboty. Zarabia się na turystach kosztem zwierząt, niestety. Ale miejsce jak i zwierzęta niesamowite, nie da się ukryć.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że dzielisz się ze mną swoją opinią! To dla mnie ważne.

Facebook Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best Web Hosting Coupons