środa, 23 października 2019

Europa - Francja - Chamonix Mont Blanc

Francuskie Alpy mają dla turystów ogromną atrakcję. Chamonix Mont Blanc. To mekka alpinistów i wędrowców górskich.Chamonix to miasteczko z historią. To podobno marzenie każdego, kto po górach chodzi. Pojechać do Chamonix i wejść na Mont Blanc, która jeszcze do niedawna bezsprzecznie była najwyższym szczytem Europy (Dziś podobno, ze względu na niejasność granic, walczy o to miano z Elbrusem w Rosji.)

Historia Mont Blanc

Mont Blanc - 4808 m.n.p.m. Biała Góra. Odwiedzana nawet w środku lata pokryta jest grubą warstwą zmarzniętego śniegu. Historia pierwszych wspinaczek na Mont Blanc jest dość ciekawa i znaleźć można trochę interesujących historii - za wikipedią:

Szwajcarski przyrodnik z Genewy, Horacy-Benedykt de Saussure zainicjował wyprawy na górę. Uznał, iż odwiedzenie jej wierzchołka jest niezbędne do poznania budowy geologicznej Alp. Ustalił nagrodę pieniężną dla tego, kto odnajdzie drogę na jej szczyt. Sam górę zdobył dopiero w 1787 roku.


Mont Blanc został zdobyty po raz pierwszy 8 sierpnia 1786 r. o godzinie 18.23 przez miejscowego poszukiwacza kryształów z doliny Chamonix, Jacques’a Balmata i doktora Michela Paccarda.

Pierwsza kobieta stanęła na wierzchołku Mont Blanc 14 lipca 1808 r. Była to Marie Paradis – wówczas trzydziestoletnia mieszkanka Chamonix. Wejście to było jednak ponad jej siły, została niemal siłą wciągnięta przez towarzyszy. Pierwszą kobietą, która zdobyła Mont Blanc o własnych siłach, była Henriette d’Angeville. Było to 30 lat później, 4 września 1838 r. Obie pionierki kobiecego alpinizmu były ze względów obyczajowych ubrane niestosownie do wspinaczki – w spódnice i spodnie (strój Henriette d’Angeville ważył niemal 10 kg). Również ekwipunek i prowiant ówczesnych wypraw mocno odbiegał od tego, co można obecnie uznać za wyposażenie alpinistów – wyprawa z 1838 r. niosła ze sobą między innymi beczkę białego wina i 18 butelek wina czerwonego. (...) *Wikipedia.pl

Pierwszego polskiego wejścia na Mont Blanc (a dwunastego w ogóle) dokonał Antoni Malczewski z jedenastoma przewodnikami 4 sierpnia 1818. Jeśli nie liczyć miejscowych przewodników i tragarzy, był on ósmym turystą na szczycie tej góry.

Większość wypraw odbywała się w towarzystwie kilku przewodników i kilkunastu tragarzy! 
Teraz już rozumiem. Alpinizmu sami nie nosili wszystkiego, co potrzebne...

Chamonix niczym Krupówki

Przyjeżdząjąc do Chamonix obowiązkowo należy wybrać się na główną, zamienioną w deptak dla pieszych ulicę miasta. Znajdziecie tam wszystko, czego potrzeba: proste sklepy z pamiątkami, akcesoria trekkingowe, jak i profejsonalne sklepy dla alpinistów. Są lody, piwo, klapki, bańki mydlane i tysiące turystów, którzy z ładną opalenizną z nizin robią sobie zdjęcie ze szczytem w tle. :)


Widoki są zachwycające. Wiele knajpek w mieście proponuje wspaniałe tarasy z widokiem na masyw Mont Blanc! Warto. Można przy okazji zjeść, uznawane tu za specjalnośc regionu, fondue lub tartiflette, czyli zapiekankę ziemniaczaną z dużą ilością sera.


Co robić w Chamonix

Wszystko zależy od kondycji i zasobności portfela. Tras wszelkiego rodzaju jest wiele. 

Można wjechać na górę i wędrować godzinami. Piękny jest szlak na przełęcz  Cornu. Można z niego podziwiać masyw Mont Blanc. Są łańcuchy, skały, stopnie, a czasem trzeba zaufać sobie i przejść szczelinę po zmarzniętym śniegu. Kto by pomyślał, że śnieg nadal na szlaku i trzeba zawracać lub zejść ze szlaku. 
Kije zawsze w cenie! 

Bawcie się dobrze! 

1 komentarze:

  1. No takie klimaty to zdecydowanie moja bajka. Bardzo lubie też wycieczki na narty. Tu oferta od https://www.amos.auto.pl/oferta-bagazniki-dachowe/ fajnie się sprawdza

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że dzielisz się ze mną swoją opinią! To dla mnie ważne.

Facebook Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best Web Hosting Coupons