piątek, 4 sierpnia 2017

Europa - Słowenia w dwa dni

Słowenia to niewielki, ale za to niezwykle piękny kraj. Jak zobaczyć kilka jego perełek w dwa dni? Oto kilka propozycji dla każdego.

Wąwóz Vintgar

Przepiękny i krótki wąwóz w północnej części Słowenii. Spacer ze zdjęciami, odpoczynkiem i podziwianiem widoków zajmuje jakieś dwie godziny. Z Bledu prowadzi tutaj szlak pieszy. Można też dojechać autobusem miejskim za 2 euro. Na końcu wąwozu jest miejsce na kąpiel, można więc zabrać ze sobą kostium, aby wskoczyć do zimnej wody w pobliżu wodospadu.

Wąwóz jest przepiękny i naprawdę warto tam zajrzeć. Polecam pojawienie się przed godziną dziewiątą. Jest wtedy miejsce na parkingu, w kolejce czeka się 10 minut, a nie godzinę. A co najważniejsze można chwilami pobyć samemu na kładce i w spokoju dołożyć swojego kamiennego wędrowca.


Wąwóz Vintgar - wstęp 5 euro

Bled lub Bohin

Przepiękne górskie jeziora są warte zachwytów, które znaleźć można w internecie. Jezioro w Bohin jest malownicze, spokojniejsze i zachwycające. Bled pełen ludzi, ciężko o miejsce parkingowe, jednak zobaczyć można zamek na skale i przepiękną wyspę.
Wejście do zamku kosztuje 10 euro i tylko w ten sposób można podziwiać panoramę z góry. Wokół niego są gęste drzewa i krzaki, więc jeśli nie zamierzacie wchodzić do środka,pamiątkowej fotki nie da się zrobić - no dobrze jest jedna mała przestrzeń wydeptana przez ludzi, ale szału z widokiem nie ma... Do zamku można dojechać lub wejść schodami od strony miasta.

Radovljica

Przepiękne, malutkie miasteczko z jednym placem, wokół którego zgromadzone jest całe stare miasto. Niestety nie udało nam się wejść do muzeum pszczelarstwa i miodu, podobno warto... Polecam restaurację Augustin. Mają wspaniały taras. Widoki zapierające dech w piersi. Obiad z winem dla dwóch osób da się zjeść za 20-30euro. Zachwycające miejsce.


Lublana 

Sama Ljubljana zasługuje na osobny wpis. Tutaj najważniejsze jest, że warto ją odwiedzić. Zachwycająca, urocza i uzależniająca. Wspaniałe mosty, niewielkie odległości, kościoły, place i fontanny. Warto wjechać do zamku, wejść na wieżę i podziwiać widoki. Bilety kolejka plus zamek - 10 euro.
W tak małej stolicy, liczy trochę ponad 200 000 mieszkańców przyjemnie się żyje. Stare miasto jest zadbane, codziennie coś się dzieje i warto popróbować lokalnych wędlin i serów.
Podobno Lublana specjalizuje się w hamburgerach...

Jaskinie

Odwiedziłyśmy Postojną. Mam problem, bo rozumiem zachwyt. Jaskinia jest ogromna. Jedzie się kilka minut pociągiem, później godzinę wędruje chodnikami. Jej ogrom trudno ogarnąć umysłem - nawet onieśmiela, jak to mówią spotkani w drodze ludzie...
Z drugiej strony są tam setki ludzi, kolejki do kas już od rana. Będąc o 9 bilet dostałyśmy na 10.30. Tłum, komercja i zdzierstwo... Jeśli komuś nie przeszkadzają setki ludzi wokół, warto zajrzec.
Bilet 25 euro podstawowy (Nie trzeba brać dodatków, odmieńca jaskiniowego czyli smocze dziecko lub ludzką rybę można zobaczyć w głównej jaskini).

Hodowla Soli

Sečoveljskie Saliny - park naturalny i hodowla soli. Od XIV wieku sól morską wydobywa się tutaj metodą naturalną. Sól zbiera się od czerwca do września. Wtedy też widać, w jaki sposób wszystko się odbywa. Park znajduje się tuż nad Adriatykiem, przy granicy z Chorwacją. Jest muzeum, pustka, cisza i spokój... A także ogromny upał. Jeśli ktoś ma chwilę, to można wypożyczyć na miejscu rowery, aby obejrzeć starą, już nieużywana część Salin. Na miejscu jest knajpka i sklep, gdzie można zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju pamiątki związane z solą.


Bilet 7 euro... Rodzinny 16 euro.

Po wyjściu z parku można dojechać ulicą Seča do fantastycznej włoskiej knajpki z najlepszym spaghetti rybaka z owocami morza, jakie w życiu jadłam! Jakieś 3km drogą przy kanale do wybrzeża.

p

Gostišče Ribič d.o.o. gostinstvo in turizem Portorož
Seča 143, 6320 PORTOROŽ - PORTOROSE, Słowenia

http://maps.google.com/?cid=6006311729924862734&hl=pl&gl=pl


2 komentarze:

  1. Wow, nie sądziłam ze takie piękne miejsca można tam zobaczyć i nie daleko z Polski :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mnie to zaskoczyło :) fantastyczny kraj!

      Usuń

Dziękuję, że dzielisz się ze mną swoją opinią! To dla mnie ważne.

Facebook Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best Web Hosting Coupons